
Хранително-вкусова промишленост
Използвайте помпите и системните решения LEWA в технологичните процеси за хомогенизация в хранително-вкусовата промишленост. Попитайте нашите експерти за повече информация!
Прочетете повече
Предимствата на помпите LEWA ecodos при рафиниране на масла за хранителни цели:
Поради изключителните си характеристики в системите за производство на хранителни масла, помпите LEWA ecodos все повече и повече заменят другите видове помпи.
LEWA е един от водещите производители на хигиенно издържани конструкции на помпи и системи и може съответно да доставя сертифицирани продукти:
Дозиращите мембранни помпи LEWA се използват в промишленото производство на хранителни масла за бита, предимно в процесите за рафиниране:
Помпите дозират фосфорна киселина, лимонена киселина или натриева основа по време на процеса.
Описание на технологичния процес
За производството на масла от семена и плодове обикновено се използва пресоване или екстракция.
Масло, което може да бъде извлечено без външно добавяне на топлина, само чрез пресоване, се нарича студено пресовано масло. Това масло може да не се рафинира. Тези масла са готови за консумация след филтриране и пълнене.
Все пак, колкото по-висока е температурата, толкова по-висок е добивът на масло. Това води до пресоване с добавяне на топлина.
Използването на температури >100 °C се нарича „горещо пресоване“. Суровото масло, извлечено по този начин, трябва задължително да се подложи на рафиниране.
Този термин означава комбинация от физически и химически процеси за отстраняване на нежелателни и замърсяващи околната среда съставки като
от суровото масло.
По същество, класическото рафиниране се състои от следните етапи:
Освен класическото химическо рафиниране, физическото рафиниране също е важно. То е технически по-сложно, но има само два комбинирани технологични етапа – рафиниране чрез хидратиране и предварително избелване или откисляване.
Основните предимства са неговото по-слабо отражение върху околната среда и намаляване на загубите от рафиниране. Недостатъкът е, че се изисква значително по-добро рафиниране чрез хидратиране, в зависимост от вида на маслото.
Делецитинизация
Специална форма на рафиниране чрез хидратиране за извличане на лецитин.
Делецитинизацията се използва изключително за специални видове масло – например соево масло, при което целевата обработка е рентабилна.
Рафиниране чрез хидратиране
Преципитация на хидратиращите се фосфатиди с добавяне на вода и топлина. Останалите, нехидратиращи се фосфатиди се разтварят чрез добавяне на киселини. Фосфорна киселина или лимонена киселина са предпочитаните добавки. Чрез нагряване до около 90 °C съединенията с белтъчини и въглехидрати, които водят до помътняване на маслото, се разграждат. Рафинирането се допълва от декантиране или сепариране.
Откисляване
С добавяне на сода каустик, мастните киселини се отстраняват, което се отразява отрицателно на вкуса и срока на годност. Полученият сапун се изсмуква или отстранява в центрофуги.
Избелване
На този етап се отстранява оцветяването, заедно с хидропероксидите и тежките метали.
Обезмирисяване (изпаряване)
Най-високите температури през целия процес на рафиниране се появяват тук. При около 240 °C нежеланите миризми и вкусове се отстраняват. Летливите съединения (включително следи от хексан) и пестициди също се отстраняват.